WAMP – Instalacja i konfiguracja

1.    Co to jest Wamp?

WAMP to skrót od Windows Apache MySQL PHP – odpowiednik Linuxowego LAMP-a. Z poziomu jednego instalatora możemy zainstalować kilka usług na naszym komputerze. Najważniejsze usługi które uruchomimy po instalacji to:

  • Apache – serwer WWW. O ile pliki *.html oraz *.js o które te pierwsze są rozszerzane możemy otworzyć po prostu za pomocą przeglądarki o tyle skrypty PHP są wykonywane po stronie serwera i dopóki takowego nie ma, nie będą mogły po prostu zadziałać.
  • MySQL – serwer bazodanowy. Tworzenie stron w oparciu o PHP bez żadnego serwera bazodanowego praktycznie nie ma sensu. Za pomocą PHP chcemy, aby strona była bardziej żywa – nie była statyczną stroną na której zawsze wyświetla się to samo. Chcielibyśmy dodać post na naszego bloga czy dodać użytkowników do strony – wszystko to zapiszemy w naszej bazie danych.
  • PHP – to po prostu moduł do naszego serwera Apache w którym zaszyty jest interpreter PHP, dzięki niemu skrypty napisane przez nas dają widoczny efekt.

Celowo poradnik jest pisany pod Windowsa, ze względu na to, że moje próby obsługi LAMP-a zawsze kończyły się zmarnowanym czasem na naprawianie błędów z którymi nigdy nie spotykałem się na Windowsie.

2.    Instalacja Wamp-a

Najprostszym sposobem jest oczywiście wejście na stronę http://www.wampserver.com/en/ i pobranie odpowiadającej nam wersji (x64 lub x86). Sama instalacja przebiega standardowo, po wyklikaniu wszystkich „nextów” powinniśmy móc uruchomić nasz serwer. W zasobniku systemowym powinna pojawić nam się ikonka wamp - zielona ikona . Jeżeli będzie ona pomarańczowa (wamp - pomarańczowa ikona) to prawdopodobnie mamy włączonego Skypa który korzysta z tych samych portów co WAMP. Wystarczy wyłączyć Skypa, zrestartować usługi WAMP’a i gotowe.

3.    Dodanie pierwszej strony

Pracować będziemy na Aliasach – za ich pomocą mapujemy ścieżkę dostępu z naszego systemu plików jako nazwę naszej strony. Po wpisaniu w przeglądarkę http://127.0.0.1/mojastrona, zaczniemy wyświetlać pliki z katalogu D:\www\mojastrona. Aby to zrobić wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • Tworzymy folder D:\www\test\
  • Klikamy LPM na ikonkę WAMP’a
  • Wyszukujemy opcję Apache>Alias directories>Add dan alias
  • Wpisujemy nazwę naszego aliasu np. „test” po czym wciskamy ENTER
  • Następnie podajemy ścieżkę dostępu do naszego katalogu w którym będziemy trzymać nasze pliki PHP. Należy pamiętać o użyciu notacji linuxowej tzn. ukośniki skierowane w prawo / „D:/www/test/” – bardzo ważnym elementem jest również ukośnik na końcu ścieżki dostępu, dzięki czemu serwer będzie wiedział, że chodzi nam o katalog.

W ten sposób stworzyliśmy nasz alias. Teraz możemy wejść do naszego katalogu D:/www/test/, stworzyć tam plik index.php a jako zawartość możemy wpisać:

1
<!--?php echo 'Hello World';

Otwieramy naszą przeglądarkę i wpisujemy http://localhost/test/. Naszym oczom powinien ukazać się piękny napis „hello World”.

4. Jak działa serwer WWW

Na ten temat można napisać sporych rozmiarów wypracowanie, natomiast ja skupię się na kilku najważniejszych elementach. Po wpisaniu interesującego nas adresu, serwer wyszukuje pliku „index”– czyli głównego pliku strony. Następnie na podstawie jego zawartości tworzy kod HTML który zostanie wysłany do użytkownika. W momencie w którym trafimy na znacznik początku kodu PHP (<?php), nasz interpreter analizuje skrypt i wykonuje wszystkie zadeklarowane w nim funkcje. Ot cała filozofia. Wszystkie skrypty PHP wykonywane są po stronie serwera. Użytkownik nie może podejrzeć jego zawartości, a jedynie wyświetlić kod jaki zwróci mu serwer. Tak wygląda fragment pliku
wp-config.php – pliku konfiguracyjnego WordPressa:

define('DB_NAME', 'wp');
define('DB_USER', 'root');
define('DB_PASSWORD', '');
define('DB_HOST', 'localhost');

Widzimy tutaj dane dostępu do bazy danych. Gdyby użytkownik mógł wyświetlić zawartość pliku *.php, mógłby nam zrobić w niej niemałe zamieszanie.

5.    Podsumowanie

Po przeczytaniu tego poradnika powinieneś potrafić stworzyć bazę do swojego projektu PHP, czyli działający serwer za pomocą którego będziesz wykonywał swoje skrypty. W kolejnej części omówię składnię PHP, jednak wymagana będzie minimalna wiedza na temat programowania – co to są zmienne, funkcje itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *